Logo
Určeno pro:Zasedání Zastupitelstva města Příbora č.:16
Konané dne:18.12.2024
Materiál číslo:16
Název materiálu a návrh usnesení:
Územní studie 3/Z5
I. Zastupitelstvo města bere na vědomí

obsah, rozsah a návrh zástavby zpracované formou územní studie pro zastavitelnou plochu 3/Z5 dle příloh tohoto materiálu. 

Obsah předkládaného materiálu:
Důvodová zpráva:
Počet příloh: 8
Titul, jméno, příjmení:Podpis:
Předkládá:Ing. arch. Jan Malík
Schválil:Ing. Jaroslav Šimíček
Zpracoval:Ing. Romana Černochová, DiS.
Právní konzultace:
Důvodová zpráva:

Zastavitelná plocha 3/Z5 byla vymezena v rámci Změny č. 3 Územního plánu Příbora s podmínkou vytvoření územní studie pro toto území. Územní studie podává návrh co nejlepšího využití daného území, v tomto případě pro zástavbu rodinnými domy. Jedná se o lokalitu, která navazuje na dnes již zastavenou plochu Z43, tzv. lokalitu Za Školou. Na tuto lokalitu územní studie volně navázala zejména po stránce dopravy a řešením komunikací. Pro lepší využití prostoru byla volena jedna hlavní komunikace (ve směru východ západ), která dále ústí na ul. Hukvaldskou a další k ní horizontální vedlejší komunikace obsluhující severní část řešeného území. Díky tomuto rozvrstvení dopravní infrastruktury se nabízí větší potenciál pro parcelaci území a tím i větší množství potenciálních pozemků. V severní části pak komunikace zpřístupňuje i další soukromé pozemky. Navržená zástavba se snaží plně využít charakter okolní zástavby a navázat na rozvolněnou krajinu. Podkladem pro územní studii byla i regulace lokality Za Školou, ze které vycházela a v návrhové části se pak projevily sedlové střechy domů. 

Jelikož převážná většina pozemků je ve vlastnictví města Příbora, je možné tedy do budoucna uvolnit k prodeji až 32 pozemků pro výstavbu soukromých rodinných domů. V rámci studie je zahrnut i soukromý pozemek parc. č. 2152 v k. ú. Příbor, který nabízí umístění až dvou samostatných rodinných domů, toto rozhodnutí je však na vlastníkovi pozemku. Co se týče dalšího zpřístupnění soukromých pozemků v severní části řešeného území, to je možné za předpokladu vybudování komunikace městem a v případě provedení přeložky nadzemního vedení vysokého napětí pod zem. Tyto náklady by však neměly být pouze na městu, jelikož dojde k velkému finančnímu zhodnocení soukromých pozemků (které se doposud nedaly využít) a město by mělo jednat s vlastníky jednotlivých pozemků ohledně finančního přispění na realizaci těchto stavebních řešení. 

V rámci majetkoprávních vztahů je nutno upozornit ještě na parc. č. 2178/13 v k. ú. Příbor, která je ve vlastnictví České republiky a s tímto pozemkem může nakládat Státní pozemkový úřad. Aktuálně není možné pozemek odkoupit a jsou hledány možné alternativy převodu pozemku do majetku města Příbora. Bez tohoto převodu není možné pokračovat v následující projektové dokumentaci území. 

Další navazující dokumentace by měla vycházet z této územní studie, která bude pro území "závazná" (územní studie je dána Územním plánem města Příbora jako podmínka pro rozhodování v území; tato závaznost je dána registrací územní studie do portálu územního plánování, kdy její platnost poté bude 8 let). Následná projektová dokumentace musí být dvoustupňová, a to pro povolení záměru (dříve sloučené územní a stavební povolení) a následně dokumentace pro provedení stavby. V rámci územní studie je taktéž navrženo vedení dopravní infrastruktury a inženýrských sítí. Návrh ukazuje i možnou následnou parcelaci pozemků, umístění chodníkových těles a vyšší zeleně. V budoucnu je důležité myslet na finanční prostředky nejen na tyto dokumentace, ale taktéž na přeložky sítí v území, tedy zejména vedení velmi vysokého nadzemního elektrického vedení, kdy tyto přeložky území vyčistí od rozměrných ochranných pásem těchto inženýrských sítí, a tím bude možné lokalitu lépe využít, obdobně jako tomu bylo v případě Lokality Z43. Možnost přeložek je předjednána se zástupci společnosti ČEZ a je reálné zkoordinovat projekty přeložek VN, které bude muset platit města s novými rozvody NN, které si bude dle příslušných ustanovení enegetického zákona projektovat a realizovat  společnost ČEZ za podmínky úhrady tzv. připojovacích poplatků za každý budoucí stavební pozemek (tzv. podíl na nákladech za připojení a rezervaci příkonu), což v současné době činí 15 750 Kč na jedno stavební místo (630 Kč x 25A).

 

Územní studie byla pořizována dle zákona č. 183/2006 Sb., tedy starého stavebního zákona, podle kterého územní studie nemusely být projednávány zastupitelstvem obce. Jelikož jde o zásadní dokument v rámci rozvoje a finančních nákladů města, rozhodl se pořizovatel Územního plánu Příbora, že bude postupovat již dle nové aktuálně platné legislativy, tedy nového stavebního zákona 283/2021 Sb., v platném znění, kdy má zastupitelstvo územní studie dané územními plány (v tomto případě je Územní studie 3/Z5 dána Změnou č. 3 Územního plánu Příbora) projednat. 

Odbor investic, rozvoje a správy majetku dále doufá, že Zastupitelstvo města Příbora bude v souladu s touto předloženou územní studií a bude i nadále chtít pokračovat utvářet toto území pro budoucí zástavbu rodinnými domy, které přinesou městu další možnosti pro bydlení nejen místních obyvatel, ale taktéž naplní potřeby vnější poptávky po zastavitelných plochách pro rodinné domy. Dále uvádíme, že v tomto případě jde o kompaktní výstavbu rodinných domů, která tolik nezatíží své okolí, jelikož veškerá infrastruktura je řešena hromadně, nikoliv individuálně jako u některých žadatelů o změnu územního plánu. Tato výstavba je velmi výhodná i z pohledu pěší a automobilové infrastruktury, jelikož místo z pohledu pěšího je v dobré dostupnosti za občanskou vybaveností (škola, park, obchod ...) a z pohledu individuální dopravy je zde okamžitá možnost výjezdu na dálnici (a tedy nezatěžování centra města), která je velmi vyhledávaná zájemci o bydlení. 

V případě uskutečnění záměru je možné a vhodné doplnit i pěší trasy z ulice Místecké o vybudování chodníku podél nebezpečného úseku na ulici Hukvaldské, případně i zřídit nové autobusové zastávky na ulici Hukvaldské. S tímto cílem je již do rozpočtu města zahrnuta dokumentace na prodloužení chodníku na ulici Místecké v úseku od ČS PHM po ulici Lomenou, a to v koordinaci se záměrem OC Klenoska.